Krátká doména: Proč méně znamená více [+ seznam volných domén]

Proč raději krátká doména než dlouhá? Dnes jsme i na internetu zahlceni informacemi a stručnost je klíčová. Krátká doménová jméno je trend a je zároveň mocné aktivum v podobě cenného doménového jména. Krátká doména, která má 3 až 6 znaků má na 100% smysl a rozhodně byste ji měli upřednostnit před delší doménou. Proč? Protože to dělají velcí online hráči a i vaše konkurence. Pojďme se na to podívat detailněji.

V tomto příspěvku najdete výčet výhod krátkých doménových jmen a jak vám mohou napomoci v budování online brandu. 

V druhé části tohoto článku naleznete volné domény v našem portfoliu se 3 až 5 znaky roztříděné podle kategorií a typů.

Okamžitá zapamatovatelnost doménového jména

Krátké doménové jméno je pro každého návštěvníka obsahu dané krátké domény snadněji zapamatovatelné. Krátká doména má jednodušší zapamatovatelnost z několika důvodů:

 1. Snížení mentální zátěže: Kratší domény nevyžadují tolik úsilí na zapamatování, protože obsahují méně znaků a jsou jednodušší na opakování v mysli

 2. Méně chyb při zadávání: Kratší domény snižují riziko chyb při zadávání adresy do prohlížeče, což zlepšuje uživatelskou zkušenost a minimalizuje frustraci.

 3. Rychlejší vyhledávání: Když je doména krátká a snadno zapamatovatelná, uživatelé ji rychleji najdou a navštíví, což může zvýšit provoz na webu.

 4. Efektivnější sdílení: Kratší domény jsou vhodnější pro sdílení na sociálních médiích, v e-mailech a ve slovním podání, což podporuje šíření obsahu a zvyšuje povědomí o značce.

Celkově lze říci, že krátká doména představuje efektivní nástroj pro zvýšení zapamatovatelnosti vaší značky a zlepšení uživatelské zkušenosti online.

Rozšířené možnosti brandingu díky krátké doméně

Krátká doménová jména nabízejí stručné příležitosti pro branding, umožňují eshopům tvořit zapamatovatelné a výrazné značky. Věděli jste, že Alza byla původně AlzaSoft? Ano. Zkrácení značky AlzaSoft (AlzaSoft.cz) na Alza (Alza.cz) v roce 2006 umožnilo značce daleko širší záběr a expanzi do oblastí, které by si člověk s AlzaSoft asi ani nespojil.

Krátká doména a vliv na SEO

Krátká doménová jména obvykle lépe vystupují v hodnocení vyhledávače, protože jsou uživatelsky přívětivější a snadněji se optimalizují. V oblasti SEO (optimalizace pro vyhledávače) délka samotného doménového jména přímo neovlivňuje pozice ve výsledcích vyhledávání. Nicméně existují některé nepřímé způsoby, jakými kratší doménové jméno může mít potenciálně výhody oproti delšímu:

 1. Zapamatovatelnost: Kratší doménová jména jsou často snazší zapamatovat, napsat a sdílet. To může vést k více přímému provozu, protože uživatelé mají větší pravděpodobnost, že si zapamatují a napíšou kratší doménové jméno.

 2. Branding: Krátká doménová jména jsou obvykle snazší vytvořit jako značku a propagovat. Jsou vizuálně přitažlivější a snazší je začlenit do marketingových materiálů.

 3. Předpokládaná důvěryhodnost: Kratší doménová jména mohou být uživateli vnímána jako důvěryhodnější a spolehlivější, i když se jedná o subjektivní vnímání.

 4. Snažší sdílení: Krátká doménová jména jsou snazší sdílet na sociálních médiích, v tištěných materiálech a prostřednictvím slovního podání, což může nepřímo ovlivnit SEO zvýšením viditelnosti značky a provozu přes doporučení.

 5. Začlenění klíčových slov: V některých případech mohou kratší doménová jména usnadnit začlenění relevantních klíčových slov, což může mít pozitivní vliv na SEO. Je však důležité poznamenat, že vliv klíčových slov v doménových jménech na SEO se v průběhu let snížil.

Je důležité si uvědomit, že i když kratší doménová jména nabízejí některé výhody, klíčovými faktory pro SEO jsou kvalita obsahu webu, shoda doménového jména s obsahem, zpětné odkazy a mnoho dalších faktorů. Nakonec je ideální doménové jméno takové, které rezonuje s vaší značkou, je snadno zapamatovatelné a přesně reprezentuje vaši identitu.

Zvýšené procento kliknutí (CTR)

Krátká doménová jména jsou vizuálně přitažlivá a podporují vyšší procento kliknutí, což vede k lepší online viditelnosti a i interakci s obsahem krátké domény. Zvažovali jste někdy, že by vaše doménové jméno mohlo být tajnou zbraní vašeho SEO arzenálu? No, právě takovou zbraní může krátká doména být.

CTR je ten magický ukazatel, který měří, kolik lidí klikne na odkaz na vašem webu ve srovnání s tím, kolik lidí ho vidí. A hádejte co? Vaše doménové jméno hraje v tomto hře klíčovou roli.

Představte si tohle: procházíte výsledky vyhledávání a narazíte na dva odkazy. Jeden je dlouhý, zmatený balík slov a druhý? Je krátký, pěkný a stručný. Krátká doména snižuje pravděpodobnost překlepů a zvyšuje přímou návštěvnost (direct visitors). Uveďme si příklad internetového obchodu CzechComputers. Původní doménové jméno czechcomputers.cz změnil na czc.cz.

Na který z nich budete pravděpodobně klikat? Ano, uhodli jste správně - na ten kratší!

A tady je proč:

 1. Zapamatovatelnost: Krátká doménová jména jsou jako chytlavé melodie - utkvívají v paměti! Když je vaše doména snadno zapamatovatelná, lidé mají větší tendenci ji přímo zadat do svých prohlížečů, což zvyšuje váš přímý provoz.

 2. Branding: Představte si vaše doménové jméno jako první dojem vaší značky. Kratší názvy jsou snazší na značkování, snazší na umístění na marketingových materiálech a celkově jen vizuálně přitažlivější.

 3. Předpokládaná důvěryhodnost: Pojďme si to přiznat - kratší často znamená důvěryhodnější. Uživatelé mají tendenci vnímat kratší doménová jména jako důvěryhodnější, což může vašemu webu okamžitě přinést důvěryhodnost.

 4. Snažší sdílení: Ať už je to na sociálních médiích, v tištěných materiálech nebo ústním podáním, kratší doménová jména jsou jednodušší na sdílení. A více sdílení znamená více viditelnosti, více provozu a konečně vyšší CTR.

Takže, co je závěrečné shrnutí? Pokud jde o CTR, krátké doménové jméno by mohlo být vaší tajnou zbraní. Je to první věc, kterou lidé vidí, slyší a zadají do svých prohlížečů - tak toho využijte!

Krátká doména a digitální všestrannost

Krátká doménová jména jsou všestranná a přizpůsobivá napříč různými digitálními platformami, včetně sociálních sítí, mobilních aplikací a offline marketingových materiálů. Krátká doménová jména jsou jako pružný materiál ve vašich rukou - nabízejí nespočet možností pro využití ve vašich brandingových kampaních a multichannel marketingových strategiích.

 1. Univerzálnost ve vizuálním ztvárnění: Kratší doménová jména jsou obvykle snazší integrovat do různých druhů marketingových materiálů, od tištěných letáků po online reklamy. Jejich kompaktní povaha umožňuje elegantní a nevtíravé zobrazení na různých platformách, což posiluje konzistentní image vaší značky.

 2. Flexibilita v psaní a sdílení: Kratší doménová jména jsou snazší na psaní a sdílení v rámci různých kanálů komunikace. Ať už je to v e-mailových podpisech, na sociálních sítích nebo v ústním podání, snadná zapamatovatelnost a rychlost zadání do prohlížeče zvyšují šance na interakci s vaší značkou. Důraznější bude používat v digitální komunikaci pro zvýraznění značky hashtagem #SEOSEM (volná premium doména SEOSEM.cz), než #optimalizaceprovyhledavace.

 3. Větší expanze na globální úrovni: Kratší doménová jména mají často mezinárodní přitažlivost a jsou snáze identifikovatelná a zapamatovatelná pro cílovou skupinu bez ohledu na jazyk. To umožňuje širší škálu marketingových strategií, které mohou oslovit širší publikum. TO platí zejména u generických domén .com. Biz. online.

Vzhledem k flexibilitě krátkých domén a jejich univerzálnosti jsou krátká doménová jména klíčovým prvkem ve vaší strategii brandingových kampaní a multi/omnichannel marketingu, který vám pomůže posílit povědomí o značce a zvýšit interakci s vaší cílovou skupinou.

Konkurenční výhoda a investiční hodnota

Krátká doménová jména jsou cennými digitálními aktivy, které nabízejí konkurenční výhodu na online trhu a mohou s časem získat na hodnotě. Více na toto téma se dozvíte v našem předchozím článku VÝHODY DLOUHODOBÉHO PRONÁJMU PREMIUM DOMÉNY.

Závěr: Proč se rozhodnout pro krátkou doménu

Rozhodnout se pro krátkou doménu má mnoho výhod, které mohou posílit vaši značku a zlepšit výkon vašeho webu:

 1. Zapamatovatelnost: Kratší domény jsou snazší zapamatovat a snižují riziko chyb při zadávání adresy do prohlížeče.

 2. Brandová přítomnost: Kratší domény jsou snadněji integrovatelné do vašeho brandingu a jsou vizuálně atraktivnější.

 3. Snadné sdílení: Kratší domény jsou snadněji sdílitelné na sociálních médiích a ve slovním podání, což podporuje šíření vaší značky.

 4. Lepší SEO: Kratší domény mají tendenci lépe obstát ve vyhledávacích výsledcích a mohou vést k vyššímu provozu a lepším pozicím ve vyhledávačích.

 5. Flexibilita marketingových kampaní: Kratší domény jsou flexibilnější a mohou být lépe propojeny s vašimi marketingovými kampaněmi na různých platformách.

Celkově lze říci, že krátká doména má potenciál posílit vaši značku, zvýšit povědomí o ní a zlepšit výkonnost vašich marketingových a obchodních aktivit online.

Seznam volných domén: 3 - 5 znaků

Pokud hledáte krátkou doménu mezi 3 až 6 znaky, projděte si seznam volných domén. Jednotlivé domény naleznete i zde:

qle.cz
pey.cz
lfd.cz
ilw.cz
iil.cz
zyz.cz
gwf.cz
woh.cz
ggn.cz
wmh.cz
uao.cz
wcl.cz
ngf.cz
iua.cz
wri.cz
wum.cz
kwo.cz
qof.cz
qoo.cz
soq.cz
qio.cz
qai.cz
raq.cz
haq.cz
quq.cz
luq.cz
nuq.cz
kuq.cz
cuq.cz
qar.cz
wwm.cz
wtn.cz
h2f.cz
llf.cz
eeh.cz
wun.cz
xll.cz
eih.cz
wmz.cz
gny.cz
wyr.cz
jxj.cz
bgy.cz
eek.cz
kwp.cz
ueb.cz
eex.cz
xfm.cz
wmn.cz
owm.cz
ogs.cz
uii.cz
gwp.cz
owt.cz
puu.cz
ahq.cz
kzz.cz
wgr.cz
dgw.cz
inq.cz
yah.cz
fwi.cz
puy.cz
yma.cz
whl.cz
wsv.cz
ryt.cz
wzs.cz
yda.cz
wxp.cz
esx.cz
hdx.cz
xmi.cz
vws.cz
dxr.cz
xdg.cz
xdn.cz
whu.cz
fzl.cz
xid.cz
gwx.cz
wfv.cz
ugh.cz
zfm.cz
ifw.cz
qhc.cz
vjj.cz
ypg.cz
cwz.cz
xxc.cz
qna.cz
enx.cz
qmu.cz
uik.cz
kwz.cz
1hw.cz
qve.cz
jyx.cz
bwh.cz
h2h.cz
h2p.cz
iia.cz
d2b.cz
wab.cz
sya.cz
2in.cz
moq.cz
koy.cz
eyo.cz
duu.cz
rwb.cz
wle.cz
xar.cz
xeo.cz
jrw.cz
xue.cz
v60.cz
muy.cz
3be.cz
yod.cz
lya.cz
jui.cz
hoi.cz
akq.cz
xqx.cz
qdp.cz
tws.cz
whiz.cz
honk.cz
hajj.cz
atoc.cz
zest.cz
ouch.cz
itch.cz
keet.cz
yere.cz
pans.cz
yech.cz
ragi.cz
dunk.cz
tmap.cz
tann.cz
mair.cz
advp.cz
gggg.cz
divx.cz
beet.cz
meis.cz
soes.cz
idan.cz
idph.cz
viri.cz
lias.cz
gunz.cz
sink.cz
rips.cz
inks.cz
does.cz
flac.cz
typy.cz
crim.cz
glan.cz
pdca.cz
anik.cz
keos.cz
qsun.cz
cbay.cz
hodi.cz
kgen.cz
fiss.cz
jart.cz
gpro.cz
yaoi.cz
paty.cz
ania.cz
isar.cz
keda.cz
bili.cz
bilo.cz
alsi.cz
capy.cz
rize.cz
tall.cz
biao.cz
noot.cz
troi.cz
irra.cz
aina.cz
pdca.se
agua.cz
xmed.cz
adly.cz
xgym.cz
kepp.it
koen.cz
capm.cz
joix.it
vlan.cz
goya.cz
kyiv.cz
akku.cz
nunch.uk
xrobo.cz
tinfo.cz
traxx.cz
tlink.cz
bombo.cz
newtv.cz
idoit.cz
egirl.cz
booze.cz
uplay.cz
utube.cz
mongo.cz
wodka.cz
linge.cz
xdeal.cz
kaira.cz
racha.cz
chime.cz
engin.cz
sheet.cz
lorry.cz
tranz.cz
httpd.cz
gears.cz
winds.cz
fonda.cz
adieu.cz
viata.cz
seeme.cz
baloo.cz
iking.cz
beren.cz
taupo.cz
agame.cz
bauto.cz
mynft.cz
igogo.cz
ticon.cz
booty.cz
imine.it
picks.cz
bicis.cz
renan.cz
refer.cz
mines.cz
agrar.cz
akkus.cz
cozmo.cz
obgyn.it
snodd.it
preed.it
nacen.it
gains.cz
stier.cz
loyal.cz
ggroup.cz
nextag.cz
efiles.cz
redeye.cz
corbis.cz
madass.cz
pronic.cz
hrplus.cz
perros.cz
hrinfo.cz
veblen.cz
helmar.cz
oradea.cz
seosem.cz
luxeon.cz
nospam.cz
lexica.cz
hdporn.cz
monnet.cz
modems.cz
lucene.cz
athlon.cz
marena.cz
rollin.cz
condom.cz
faceid.cz
itdesk.cz
fallen.cz
prison.cz
useful.cz
vidrio.cz
mingle.cz
ciccio.cz
webern.eu
papier.cz
nudist.cz
tutors.cz
poppen.cz
skiski.cz
aufbau.cz
xmodel.cz
tstore.cz
solito.cz
tulipe.cz
pixies.cz
marcar.cz
duckie.cz
weisen.at
billet.at
bohlen.at
netlaw.cz
webern.de
petmax.cz
plagia.cz
kauf.wien
gelati.cz
grundo.cz
sale.wien
loft.wien
soft.wien
dent.wien
pujcme.cz
stay.wien
leneli.cz
intakt.cz
xleads.cz
aichat.cz
airfox.cz
aktien.cz
spoons.cz
stator.cz